Бюджет участі

Цього року ми впроваджуємо програму бюджету участі, яка надає вам шанс перетворити ваше місто на місто вашої мрії, пропонуючи проекти, які будуть реалізовані владою наступного року.

Якщо ти:

 • Небайдужий до життя свого міста
 • Бачиш проблеми міста та шляхи їх вирішення
 • Мрієш озеленити свій район чи облаштувати велосипедну доріжку?
 • Втомився від поганих доріг, пошарпаних дворів і розбитих дитячих майданчиків
 • Не хочеш чекати змін, а готовий створювати їх самостійно — бюджет участі те, що тобі потрібно.

Що таке бюджет участі?

Бюджет участі – демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста та/або голосування за них.

Будь-який житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету 2017 року.

Платформа «Громадський проект» дозволить вам брати участь в конкурсі, не виходячи з дому: ви можете подати заявку on-line і відслідковувати долю свого проекту прямо на сайті.

Чому це може бути цікавим для мене?

 1. Шанс реально вплинути на місце, де ти живеш
 2. Не міські депутати, а ти вирішуєш, на що саме йдуть виділені кошти
 3. Голосування відбувається прозоро і ти можеш впливати на цей процес, просуваючи свій проект
 4. Ти точно знаєш, як подати заявку і коли буде зрозуміла її доля (не потрібно оббивати пороги державних установ)
 5. Вже наступного року ти бачиш, як твоя ідея втілюється в життя.
 6. Буде реалізовано саме те, що ти задумав, в рамках заздалегідь відомої суми

Як відбувається процес Бюджету участі?

 1. Ти подаєш свої ідеї, ділишся побажаннями
 2. Мешканці міста голосують за проекти-фаворити
 3. Міська рада реалізує проекти, які набрали нaйбільшу кількість голосів за рахунок міського бюджету

З яких етапів складається процес?

 1. Подання проектів, 22.09 - 06.12.2016
  Автор залишає проектну заявку в електронному вигляді або у пунктах супроводу бюджету участі. Перед тим, як подати документи, збери підписи осіб, які підтримують означену пропозицію.
 2. Розгляд iдей, до 26.12.2016
  Виконавчі органи міської ради розглядають проекти. В цей час автори можуть отримати проект на правку.
 3. Голосування, до 29.01.2017
  Жителi мiста голосують онлайн або у пунктах супроводу Бюджету участi. Автори рекламують та просувають свої проекти, щоб отримати найбiльшу кiлькiсть голосiв.
 4. Виявлення переможцiв, до 31.01.2017
  Переможцями можуть бути декiлька проектiв, якщо кошти на їх реалiзацiю менше Бюджету участi.
 5. Реалiзацiя - 2017 рiк
  Мiсто в особi міської ради починає втiлювати iдеї. За цим процесом можна стежити онлайн. День за днем мiсто змiнюється на краще завдяки тобi.

Які проекти можуть бути подані?

 • Безпека та громадський порядок
 • Дорожньо-транспортна інфраструктура
 • Енергозбереження
 • Комунальне господарство
 • Культура та туризм
 • Навколишнє середовище
 • Освіта
 • Охорона здоров'я
 • Спорт
 • Телекомунікації, зв’язок та інформаційні технології

Як реалізувати свою ідею?

 1. Сформулюй ідею: чого саме не вистачає місту, що можна покращити?
 2. Розрахуй бюджет.
 3. Збери підписи на підтримку твоєї ідеї.
 4. Заповни заявку на сайті або завантаж бланк друкованої заявки (його ти можеш віднести в будь-який пункт супроводу). Обери назву та тематику, стисло поясни ідею проекту, проблему та рішення. Використовуй нашу спеціально розроблену інструкцію з підготовки проекту.

Що потім

 1. Після проходження модерації розкажи про свій проект та збільш шанси на виграш! Попрохай друзів і знайомих підтримати проект на голосуванні. Організуй рекламну кампанію свого проекту, використовуй попередні бланки і макети.
 2. Стеж за ходом голосування.
 3. Збери найбільшу кількість голосів і стеж за ходом реалізації проекту прямо на сайті.
Варто зазначити, що відповідальним за реалізацію проектів-переможців є місто, тобто вони реалізуються відповідними департаментами міської адміністрації за бюджетні кошти.

Як я можу проголосувати за обрані ідеї?

Проголосувати на сайті

Зареєструйся, вибирай проекти зі списку і голосуй за ті ідеї, які, на твою думку, є найпріорітетнішими для покращення міста.

проголосувати в пунктi пiдтримки

Прийди в пункт голосування. Вибирай проекти зі списку і голосуй за ті ідеї, які, на твою думку, є найпріорітетнішими для покращення міста.

Де ще діють такі програми?

Механізм бюджету участі зародився у місті Порту-Алегрі (Бразилія) 1989 року, а сьогодні реалізується в багатьох містах світу.

Країни світу

Нью Йорк

0,06% від бюджету Нью-Йорка, в 2015 році склав $ 31,894,025. Голосування тільки в друкованому вигляді. В основі процесу - виборність делегатів, які представляють проекти, і публічне обговорення.

http://www.participatorybudgeting.org/

Париж

До 5% міського бюджету (100 млн Євро в 2016 р) розподіляється за допомогою громадян міста. Голосування в електронному та друкованому вигляді. Кожен автор зустрічається з авторами інших проектів на схожу тематику, проводяться публічні слухання.

https://budgetparticipatif.paris.fr/bp/

Берлін

Бюджет участі реалізується з 2005 року, громадяни висувають ідеї, обговорюють їх на відкритих форумах, голосування проходить трьома способами: онлайн, на останньому громадських зборах і письмово. Далі місцева влада розглядає списки пріоритетних проектів і звітує, які пропозиції були прийняті і які були причини відмови.

http://buergerhaushalt.org/en

Варшава

Процес розпочато в 2014 році, подано понад 2000 проектів, 3 місяці відбувається їх перевірка. На бюджет участі виділяється від 0.5 до 1.1% бюджету кожного району, в 2016 році - 20 млн. PLN. Жителі голосують по своїх районах.

http://twojbudzet.um.warszawa.pl

Лодзь

Процес розпочато в 2014 году, в 2015 подано 84 проектів (з них 72 внутрішньорайонних), за які голосувало 135 000 чоловік. 30% голосувало в друкованому вигляді та 70% в електронному. Основна тематика поданих проектів - спорт, відпочинок, школи.

http://aktywniobywatele.uml.lodz.pl/

Кельн

Бюджет участі реалізується з 2007 року, вже в перший рік роботи в процесі взяло участь 11 000 жителів і було відібрано 300 проектів в результаті он-лайн голосування, остаточне рішення по їх реалізації брала Міська Рада. Громадяни, у яких немає доступу в інтернет, можуть подавати проекти письмово. Бюджет участі на другий рік роботи склав 311 мільйонів з 4 мільярдів євро загального бюджету.

http://buergerhaushalt.stadt-koeln.de/

Україна

Київ

Київ має бюджет участі розміром у 50 млн грн. Максимальний бюджет одного проекту 1 млн грн. Станом на 1 листопада 2016 року, найбільшу кількість проектів киянами подано у категоріях спорт, освіта, культура. Під час голосування одна людина зможе підтримати не більше ніж п’ять проектів.

https://gb.kievcity.gov.ua

Львів

Бюджет участі міста на 2017 рік складає 16 млн грн. Львів’яни подали 265 проектів, 30% із них стосувалися поліпшення спортивної інфраструктури. До участі у голосуванні допущено 238 проектів. Місто запропонувало два варіанти голосування за проекти онлайн через BankID та у ЦНАПах міста.

https://lviv.pb.org.ua

Дніпро

Бюджет участі Дніпра складає 10 млн грн. Прийом проектів стартував 1 лютого 2017 року. До розгляду приймаються ініціативи у дванадцяти сферах - соціального захисту, культури, освіти та інших. Місто спрямує п’ять мільйонів на великі проекти і п’ять на малі.

https://dnipro.pb.org.ua

 

Чернівці

На бюджет участі у 2017 році місто виділило 7 млн грн. Містяни подали на розгляд 58 проектів, найпопулярніші категорії культура та туризм, спорт. Голосування за проекти здійснювалося онлайн або у ЦНАПах міста. У голосуванні взяло участь понад 7500 осіб.

https://gb.city.cv.ua

Хмельницький

Бюджет участі у Хмельницькому на 2017 рік становить 1 млн гривень. Городяни мають змогу пропонувати проекти вартістю до 100 тис грн. Пропоновані категорії проектів: спорт, освіта, соціальний захист тощо. Переможців голосування буде визначено до 10 січня 2017.

https://gp.khm.gov.ua

Рівне

На бюджет участі у 2017 році місто виділило 10 млн грн. Проекти поділяються на малі та великі відповідно до розміру бюджету:  малий проект до 250 000 грн, великий проект від 250 001 до 1 250 000 грн. До бюджету участі містяни подали 45 проектів, 34 з них допущено до голосування. Одна особа може проголосувати за три різні малі проекти та три різні великі проекти.

https://rivne.pb.org.ua/

Тернопіль

Бюджет участі Тернополя на 2017 рік складає 5 млн грн. Найпопулярніші категорії поданих проектів — спорт, культура, освіта. Місто пропонує два варіанти голосування: онлайн у системі або у пунктах супроводу бюджету участі міста.

https://pb.rada.te.ua/

Мелітополь

На бюджет участі у 2017 році місто виділило 2 млн грн. Найбільшу кількість проектів містянами подано у сфері комунального господарства. Кожен охочий підтримати ініціативу може віддати голос за один великий та один малий проект.

https://melitopol-online.gov.ua/

Бердянськ

Бюджет участі міста на 2017 рік складає 1,5 млн грн. Проекти поділяються на великі і малі відповідно до розміру бюджету. Під час голосування одна особа може підтримати не більше, ніж п’ять проектів.

https://berdiansk.pb.org.ua

Краматорськ

У 2017 році бюджет участі міста складає 1,5 млн грн. Максимальний бюджет одного проекту становить 375 тис грн. Кожна особа може подати один проект і проголосувати за один проект.

https://kramatorsk.pb.org.ua

Пам'ятайте, головною складовою у вашій участі є безцінна ідея, яка може бути реалізована за пiдтримки міської держадміністрації.

подати проект